Η υδατοσφαίριση χωρίζει ζευγάρια αγώνων την Ημέρα 1 του τουρνουά MAWPC

ΜΠΡΟΝΞ, Νέα Υόρκη – Η ομάδα υδατοσφαίρισης του Ναυτικού (14-15) άνοιξε τους αγώνες στο τουρνουά υδατοσφαίρισης Mid-Atlantic Conference 2022 χωρίζοντας ένα ζευγάρι αγώνων στο υδάτινο κέντρο Col. Francis B. Messmore στο Bronx της Νέας Υόρκης. Οι έκτης Midshipmen άνοιξαν τη μέρα με μια νίκη 21-9 επί της 11ης φιγούρας Mercyhurst (3-21) πριν ρίξουν μια απόφαση 8-6 στον Νο. 3 σπόρο Bucknell (15-14) στο νυχτερινό καπάκι.

Το Navy επιστρέφει στη δράση το απόγευμα του Σαββάτου, όταν οι Midshipmen θα αντιμετωπίσουν το Νο. 10 Johns Hopkins (11-23) στις 3:40 μ.μ.

«Ήταν απογοητευτικό σήμερα», προπονητής Λούις Νίκολας είπε. «Παίξαμε καλά, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε δύο νίκες όπως ήλπιζα. Ξεκινήσαμε πολύ καλά απέναντι στον Mercyhurst. Καταφέραμε να βάλουμε τους πάντες στο παιχνίδι και πήραμε τη γνώμη πολλών ανθρώπων. Στο δεύτερο παιχνίδι, παίξαμε αρκετά καλά για να κερδίσουμε αμυντικά, αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε αρκετά για να νικήσουμε τον Μπάκνελ. Το καλό είναι ότι μας απομένουν δύο παιχνίδια αυτό το Σαββατοκύριακο, ώστε να τελειώσουμε τη σεζόν σε υψηλό επίπεδο με λίγες νίκες. “

Επιθετικά, οι Midshipmen μέτρησαν 27 γκολ με 24 ασίστ την ημέρα, λαμβάνοντας συνολικά 51 πόντους. Μάικλ Χέλερ (Μένλο Παρκ, Καλιφόρνια) ηγήθηκε της ομάδας με πέντε βαθμούς σε τέσσερα γκολ και μια ασίστ. Έρικ Νόρντκβιστ (Σαν Ντιέγκο, Καλιφόρνια) ισοφάρισε τον Χέλερ με τέσσερα τέρματα για την ομάδα για τέσσερις βαθμούς. Επί πλέον, Ο Γουίλ Κλαρκ (Λαγκούνα Μπιτς, Καλιφόρνια), Τζέικ Αλτμάιερ (Πασαντίνα, Καλιφόρνια) και Ιβάν Πανγκ (Ελ Μόντε, Καλιφόρνια) ο καθένας σημείωσε τέσσερις πόντους. Ο Κλαρκ ολοκλήρωσε με δύο γκολ και δύο ασίστ, ενώ ο Αλτμάιερ και ο Πανγκ σημείωσαν ο καθένας από τρεις βοηθούς. Tiernan Brunner (Timonium, Md.) πέτυχε τρία γκολ ενώ Rory Begin (Μπέικερσφιλντ, Καλιφόρνια) συγκέντρωσε τους τρεις βαθμούς του με ένα γκολ και δύο ασίστ. Τράβις Μπέρζινς (Rancho Cucamonga, CA), Τόμι ΜακΝιού (Tiburon, CA) και Κόνορ Σίμπσον (Σαν Ραφαέλ, Καλιφόρνια) πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ Jacques Duton (Yorba Linda, CA), Kyle Faison (Γκολέτα, Καλιφόρνια), Liam McInerney (Annapolis, Maryland) και Χόλντεν Σάιμπολντ (Aliso Viejo, Καλιφόρνια) σημείωσε ένα γκολ και πρόσθεσε μία ασίστ κάθε φορά Cole McKechnie (Λαγκούνα Μπιτς, Καλιφόρνια) τερμάτισε με δύο βαθμούς σε ένα ζευγάρι βοηθών. Γκράχαμ Λίντνερ (Bel Air, Md.) σημείωσε ένα γκολ ενώ Τζέιμι Κάσιντι (Γκρίνουιτς, Κονέκτικατ), Νέιθαν Δούκισσα (Σαν Χοσέ, Καλιφόρνια), Όουεν Γκούριτς (Λονγκ Μπιτς, Καλιφόρνια), Jack Hightower (Σαν Ντιέγκο, Καλιφόρνια), Χέιντεν Καν (Σαν Κλεμέντε, Καλιφόρνια), Ντάνι Τέιλορ (Riverside, Connecticut) και Χένρι Ουίλιαμς (Σαν Ντιέγκο, Καλιφόρνια) προσέθεσε κάθε ασίστ.

Ο Mids χρησιμοποίησε τέσσερις τερματοφύλακες την ημέρα. Caden Capobianco (Laguna Beach, Καλιφόρνια) έκανε το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς της ημέρας, ενώ οι Hightower, Gurich και Σαν Σάντχου (Laurel, Md.) όλοι είδαν χρόνο κατά τη διάρκεια του αγώνα του πρώτου γύρου του Navy ενάντια στη Mercyhurst. Ο Capobianco ολοκλήρωσε τη μέρα με εννέα αποκρούσεις και πέντε κλεψίματα. Ο νεαρός ξεκίνησε τη μέρα με απόκρουση απέναντι στους Λέικερς πριν κάνει οκτώ στοπ και πέντε τάκλιν εναντίον του Βίσονα. Οι Hightower και Gurich πρόσθεσαν από δύο αποκρούσεις και μια ασίστ.

Ανακεφαλαίωση παιχνιδιού 1: (6) Navy 21, (11) Mercyhurst 9

Η έκτη θέση του Ναυτικού σημείωσε μια αποφασιστική νίκη στο πρώτο του τουρνουά MAWPC, σημειώνοντας νίκη με 21-9 επί του Νο. 11 Mercyhurst. Οι Midshipmen προηγήθηκαν με 4-0 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω καθ’ οδόν για μια νίκη με 12 γκολ.

Οι Midshipmen άνοιξαν το παιχνίδι σκοράροντας στις τέσσερις από τις πέντε πρώτες κατοχές τους με τον Heller να οδηγεί την επίθεση. Ο δευτεροετής μαθητής σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ του αγώνα, ενώ πρόσθεσε μια ασίστ στο γκολ του Μπέρζινς για να φέρει το Navy με 3-0. Ο Χέλερ έκανε το χατ τρικ του στο πρώτο τέταρτο για να βάλει τους Mids στο 4-0. Μετά από ένα γκολ του Mercyhurst, οι Seybold και Clark βρήκαν τα δίχτυα για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το Navy να προηγείται με 6-1.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα διπλά γκολ των Lindner και Begin, διευρύνοντας το προβάδισμα σε 8-1. Οι Λέικερς μπόρεσαν να περάσουν μια μπάλα από τον τερματοφύλακα, αλλά ο Πανγκ απάντησε με ένα γκολ για να ανακτήσει το προβάδισμα των επτά τερμάτων. Οι αποφασισμένοι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν μια ευκαιρία πέντε μέτρων για να μειώσουν τη διαφορά σε 9-3, αλλά οι Midshipmen έκλεισαν το ημίχρονο με 4-0 με δύο γκολ από τους Simpson και Nordqvist.

Το Navy διεύρυνε το προβάδισμά του σε 16-3 με τρία γκολ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Μπρούνερ πέτυχε το πρώτο από τα τρία γκολ του στο παιχνίδι. Ο Faison σημείωσε το πρώτο του συλλογικό γκολ, μετατρέποντας μια ευκαιρία στα πέντε μέτρα, ενώ ο McInerney πρόσθεσε επίσης ένα πεντάμετρο. Ο Μέρσιχερστ βρήκε τα δίχτυα, αλλά ο Μπρούνερ και ο Νόρντκουιστ απάντησαν με σκορ πίσω με πλάτη για να διευρύνουν το προβάδισμα στους 14. Οι Λέικερς κατάφεραν ένα τελευταίο σκορ της περιόδου να στείλουν το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο με 18-5.

Ο Mercyhurst άνοιξε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα γκολ, αλλά οι Dutton και Brunner αντέκρουσαν με σκορ. Οι Λέικερς πέτυχαν τρία από τα τέσσερα τελευταία γκολ για να εξασφαλίσουν τελικό περιθώριο 21-9, με τον Νόρντκβιστ να πετυχαίνει το τέταρτο γκολ του αγώνα για τον τελευταίο πόντο του Μίχμαν.

Με νίκη στον πρώτο γύρο, το Navy προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο για να αντιμετωπίσει τον Νο. 3 σπόρο Bucknell στο νυχτερινό καπέλο.

Ανακεφαλαίωση παιχνιδιού 2: (3) Bucknell 8, (6) Navy 6

Το δεύτερο παιχνίδι της ημέρας είδε τους Mids να αντιμετωπίσουν τον Bison σε μια αμυντική μάχη. Το παιχνίδι 8-6 σηματοδότησε το 15ο παιχνίδι αυτή τη σεζόν για το Ναυτικό που αποφασίστηκε με δύο γκολ ή λιγότερο.

Ο Μπάκνελ άνοιξε το παιχνίδι με δύο γκολ, αλλά ο Κλαρκ μείωσε το μισό με ένα γκολ. Οι Bisons έκαναν μετατροπή σε μια προσπάθεια πέντε γιάρδας για να ανακτήσουν το προβάδισμά τους με δύο γκολ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αλτμάιερ ξεκίνησε την περίοδο με στόχο να μειώσει τη διαφορά στο ένα. Μετά από συνεχόμενα γκολ του Bucknell, το Navy έφτασε στο ένα με τα γκολ των McCnew και Heller.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Midshipmen σκόραραν για πρώτη φορά αφού ο Berzins άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα γκολ. Ο Bison ανέκτησε το προβάδισμα με ένα σκορ, αλλά ο McCnew κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ με δυόμισι λεπτά να απομένουν για τη λήξη της περιόδου. Ο Μπάκνελ σκόραρε ένα λεπτό στο δεκάλεπτο και πήρε το πλεονέκτημα 7-6. Η στιβαρή άμυνα και από τις δύο ομάδες περιόρισε το τέταρτο δεκάλεπτο σε μόλις ένα συνολικό γκολ που σημείωσαν και οι δύο ομάδες, καθώς ο Bison κέρδισε τη νίκη με 8-6.

Αγώνας 14: 9:00 π.μ. – (9) Gannon vs. (7) Mount St. της Μαριας
Αγώνας 15: 10:30 π.μ. – Loser Game 10 εναντίον Loser Game 9 (Παιχνίδι έβδομης θέσης)
Αγώνας 16: 12:00 μ.μ. – Παιχνίδι Νικητή 9 εναντίον Παιχνιδιού Νικητή 10 (Παιχνίδι πέντε θέσεων)
Αγώνας 17: 1:30 μ.μ. – Loser Game 13 vs. Loser Game 12 (Παιχνίδι τρίτης θέσης)
Αγώνας 18: 15:00 – Παιχνίδι Νικητή 12 vs Παιχνίδι Νικητή 13 (Παιχνίδι Πρωταθλήματος)