Οι Tar Heels προκρίνονται στο παιχνίδι τίτλου του FH NCAA με νίκη 3-0

STORRS, Conn. – Η ομάδα χόκεϊ επί χόρτου της Βόρειας Καρολίνας παίζει για άλλο ένα στέμμα.

Οι κορυφαίοι τακούνια πίσσας κέρδισαν το Νο. 6 Penn State 3-0 Παρασκευή απόγευμα με τον Sr Έριν Μάτσον σκόραρε δύο φορές και έδωσε ασίστ στο τρίτο γκολ του Peytin Wirth να επεκτείνει τη σεζόν του UNC κατά ένα ακόμη παιχνίδι. Η Καρολίνα βελτιώθηκε σε 20-0 και θα αντιμετωπίσει τη Northwestern την Κυριακή το απόγευμα για τον τίτλο το 2022. Μια νίκη θα έδινε στη Βόρεια Καρολίνα 10ου πρωτάθλημα, περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα.

“Συγχαρητήρια στο Penn State για μια εξαιρετική σεζόν — ξέρω ότι είναι αποκαρδιωτικό γι ‘αυτούς, είχαν μια τόσο υπέροχη χρονιά,” προπονητής του UNC Κάρεν Σέλτον είπε. «Μας έκαναν πραγματικά να προετοιμαστούμε καλά. Είμαι περήφανος για την ομάδα μας που εκτέλεσε το παιχνίδι και δούλεψε σκληρά. Νόμιζα ότι αμυνόμαστε από μπροστά, όπως μας αρέσει να λέμε, και επιτιθέμεθα από πίσω. Συνολικά μια εξαιρετική απόδοση και εξαιρετική ηγεσία».

Σε ένα ηλιόλουστο, κρύο απόγευμα στο UConn’s Sherman Family Sports Complex, ο πρώτος από τους δύο ημιτελικούς του NCAA ήταν χωρίς σκορ στα πρώτα 21 λεπτά του παιχνιδιού. Με λιγότερο από εννέα λεπτά για να παίξει πριν το ημίχρονο, ο Jr Σιάνα Ρικάρντο έστειλε μια μπάλα κατευθείαν στη μέση και στον κύκλο στον Μάτσον, ο οποίος πέρασε με ένα άγγιγμα τον τερματοφύλακα του PSU για να αποδειχθεί ο νικητής του παιχνιδιού.

Οι Tar Heels κράτησαν το ημίχρονο με 1-0 στο 41Αγ λεπτό όταν ο Μάτσον σκόραρε ξανά. Πρωτοετής Ράιλι Χεκ έστειλε ένα πέρασμα από το κλουβί και έναν συμμαθητή Ashley Sessa πήρε ένα ραβδί στην μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ. Στη συνέχεια, η μπάλα παρέσυρε προς την αριστερή πλευρά του κύκλου, όπου ο Mattson την εντόπισε, μετά γύρισε και πυροβόλησε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ από το δοκάρι για το δεύτερο σκορ της ημέρας του UNC.

Αυτά τα δύο γκολ έδωσαν στον ηλικιωμένο Tar Heel το ρεκόρ όλων των εποχών για βαθμούς και γκολ στο τουρνουά NCAA. Ο Mattson μπήκε στο παιχνίδι δύο πόντους και ένα γκολ μακριά από το ρεκόρ που κατείχε η Marina DiGiacomo του Old Dominion.

Στη δεκαετία του 49ου λεπτό, ο Mattson τροφοδότησε τη Wirth, η οποία ξεκίνησε την καριέρα της στο Penn State πριν μεταγραφεί στην Carolina, για το τρίτο γκολ της ημέρας των Tar Heels. Ο Wirth δέχτηκε τη μπάλα και στη συνέχεια έκανε ένα σουτ στα αριστερά του τερματοφύλακα της PSU Bree Barako και μέσα στο κλουβί.

Ο τερματοφύλακας του UNC Άμπιγκεϊλ Τέιλορ έπαιξε και τα 60 λεπτά και έσωσε το μοναδικό σουτ των Nittany Lions στο γκολ της ημέρας για να διατηρήσει το shutout, το ένατο της Καρολίνας της χρονιάς.

Οι Tar Heels θα παίξουν την Κυριακή για τις 10 του προγράμματοςου τίτλο, που θα ήταν ρεκόρ Πρωταθλημάτων NCAA. Το τρέχον σύνολο των εννέα του UNC είναι ισόπαλο με το Old Dominion για το μεγαλύτερο όλων των εποχών. Αυτό θα έκανε 21 για την ΚαρολίναΑγ συμμετοχή στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν.

Το UNC είναι πλέον 21-5 όλων των εποχών στους ημιτελικούς αγώνες του NCAA.

«Το μόνο που θέλαμε να κάνουμε ήταν να κερδίσουμε ένα ακόμη παιχνίδι και αυτό κάναμε», είπε ο Σέλτον. «Τώρα είναι στο χέρι μας να ξεκουραστούμε και να ανακάμψουμε και να περιμένουμε να δούμε με ποιον θα παίξουμε την Κυριακή».

Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής του NCAA Northwestern προκρίθηκε με 2-1 επί του Μέριλαντ, δημιουργώντας έναν επαναληπτικό αγώνα που τελείωσε τη σεζόν του UNC 2021: Αφού κέρδισαν τρεις συνεχόμενες νίκες, οι Tar Heels έπεσαν 2-0 στους Wildcats στον πρώτο γύρο ενός τουρνουά από Τελευταία σεζόν.

Νο. 1 UNC 3, Νο. 6 Penn State 0
Βαθμολογία: UNC – Έριν Μάτσον (Σιάνα Ρικάρντο), 21:15; UNC – Mattson, 40:44; UNC – Peytin Wirth (Μάτσον), 48:02
Πλάνο: UNC 11 (4/2/3/2), PSU 5 (2/0/2/1)
Κόρνερ πέναλτι: UNC 5 (3/1/1/0), PSU 4 (1/1/1/1)
Ο τερματοφύλακας αποκρούει: UNC 1 (Άμπιγκεϊλ Τέιλορ60:00, 1 απόκρουση, 0 γκολ επιτρέπονται), PSU 5 (Brie Barako, 60:00, 5 αποκρούσεις, 3 γκολ επιτρέπονται)
Συμμετοχές: UNC 20-0, PSU 17-4