6 σερί εντός έδρας καθώς οι Σέλτικς χάνουν από τους Μπουλς 9 σερί αγώνων

Σέλτικς

Οι Σέλτικς έχουν χάσει μόνο από τους Μπουλς και τους Καβαλίερς αυτή τη σεζόν.

Ο Τζέιλεν Μπράουν των Μπόστον Σέλτικς κάνει σουτ μεταξύ Κόμπι Γουάιτ των Σικάγο Μπουλς και Άγιο Ντοσούνμου. AP Photo/Charles Rex Arbogast

Οι Σέλτικς χρειάζονταν ένα διάλειμμα και οι Μπουλς μια νίκη. Ίσως η ήττα της Δευτέρας με 121-107 – η οποία διέκοψε το σερί εννέα νικών των Celtics – ήταν προβλέψιμη.

Να τι έγινε.

Η μεγάλη εικόνα

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν αργά από τα τρία, αλλά συνέχισαν να σουτάρουν ευσυνείδητα στο πρώτο τέταρτο, συγκεντρώνοντας ένα 5-for-17 από τα βαθιά στα πρώτα 12 λεπτά. Οι Μπουλς πήραν ένα γρήγορο προβάδισμα από νωρίς και διεύρυναν το πλεονέκτημά τους με ένα μεγάλο δεύτερο δεκάλεπτο σε 63-50 στο ημίχρονο.

Οι Σέλτικς δεν μπόρεσαν να πετύχουν τίποτα στο τρίτο, καθώς μια ομάδα των Μπουλς που απελπιζόταν για νίκη αύξησε το προβάδισμά της στους 21. Μια βιασύνη στις αρχές του τέταρτου έφερε τους Σέλτικς ξανά στο παιχνίδι για λίγο, αλλά ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν έθαψε ένα τρίποντο συμπλέκτη στο μια κρίσιμη στιγμή που προηγήθηκε με 13, και οι Μπουλς κράτησαν τους Σέλτικς σε απόσταση αναπνοής στο υπόλοιπο της διαδρομής.

Αστέρι του παιχνιδιού

DeMar DeRozan: 28 πόντοι, 11-για-24, 3-for-3 από τρία, οκτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ

Ο ΝτεΡόζαν είχε πιο εντυπωσιακά παιχνίδια κόντρα στους Σέλτικς, αλλά στάθηκε κοντό στο τέταρτο δεκάλεπτο, βοηθώντας τους Μπουλς να βγάλουν τη νίκη.

Τι σημαίνει

Οι Μπουλς είχαν χάσει τέσσερις στη σειρά, πέφτοντας αρκετά παιχνίδια κάτω από τα 0,500. Χρειαζόταν μια νίκη και πήραν μια απέναντι σε μια ομάδα των Σέλτικς που δεν πέτυχε τη 10η σερί νίκη της, αλλά παραμένει η πρώτη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια μετά από 17 αγώνες.

Φαγητό για να πάρετε σπίτι

1. Οι Σέλτικς δυσκολεύτηκαν δυνατά από το εύρος των 3 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η άμυνά τους ήταν ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα. Οι Μπουλς εκμεταλλεύτηκαν νωρίς τα σύντομα shutouts, επιτρέποντας στους Patrick Williams και Alex Caruso να ζεσταθούν και οι Celtics πάλεψαν να συγκρατήσουν τόσο τον DeRozan όσο και τον Zach LaVine στο σημείο της επίθεσης όλη τη νύχτα. Εν τω μεταξύ, ο Νίκολα Βούτσεβιτς βασάνισε για άλλη μια φορά τους Σέλτικς στο post – είτε σκοράροντας είτε αναγκάζοντας διπλές ομάδες.

2. Ο Αλ Χόρφορντ μπήκε στο παιχνίδι της Δευτέρας με σουτ 56,3 τοις εκατό από το παρκέ και 47,5 τοις εκατό από το εύρος των 3 πόντων. Βγήκε από το παρκέ κάνοντας σουτ 51,8 τοις εκατό από το παρκέ και 42,4 τοις εκατό από το εύρος των 3 πόντων.

Μια επίδοση βολής 0-για-9 — που περιλαμβάνει 0-για-7 από βαθιά — θα το κάνει αυτό για εσάς.

3. Στο δεύτερο παιχνίδι του πίσω από έναν τραυματισμό στο ισχίο, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον ήταν ένα φωτεινό σημείο για τους Σέλτικς, θάβοντας πέντε από τις έξι προσπάθειές του για 3 πόντους στη διαδρομή με 23 πόντους και κερδίζοντας έξι ασίστ σε 25 λεπτά. Χωρίς τον Μπρόγκντον, οι Σέλτικς πιθανότατα δεν θα είχαν κάνει ένα σπρώξιμο στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που ήταν δίκοπο μαχαίρι – ο Μπρόγκντον κράτησε το παιχνίδι κοντά, πράγμα που σημαίνει ότι τα αστέρια των Σέλτικς συγκέντρωσαν λεπτά σε μια τελικά άκαρπη προσπάθεια για ράλι.

4. Ο Μάρκους Σμαρτ επέστρεψε στο παρκέ αφού έχασε δύο παιχνίδια με μώλωπες στα κόκαλα. Είπε στους δημοσιογράφους ότι περιμένει να παρακολουθήσει αυτόν τον τραυματισμό για λίγο, αλλά ο Joe Mazzula είπε μετά τον αγώνα ότι πιστεύει στην εργασιακή ηθική του Smart και στην «ικανότητά του να παραμένει υγιής».

Ο Smart τελείωσε με οκτώ πόντους και οκτώ ασίστ.

«Ένιωσα καλά», είπε ο Smart. «Το πρώτο παιχνίδι πίσω, προσπαθείς να καταλάβεις πώς νιώθεις, δεν θέλεις να κάνεις πολλά. Μόλις συνειδητοποιήσετε ότι αισθάνεστε καλά, αρχίζετε να πιέζετε λίγο. Έτσι απόψε ήταν μια καλή βραδιά.

5. Ο Τζέισον Τέιτουμ και ο γκαρντ των Μπουλς, Τζαβόντε Γκριν, έγιναν στενοί φίλοι όταν οι δυο τους έπαιξαν για τους Σέλτικς και εξακολουθούν να ανταλλάσσουν τρύπες μέσω των μέσων ενημέρωσης, όπως φαίνεται, όταν συναντούν ο ένας τον άλλον. Τη Δευτέρα, ο Γκριν έκλεισε πολύ δυνατά για τον Τέιτουμ και έκανε φάουλ με τρεις βολές.

Τι είπε ο Τέιτουμ στον Γκριν μετά;

«Του είπα ότι πρέπει να κουρευτεί στο διάολο», Τέιτουμ είπε στους δημοσιογράφους μετά το παιχνίδι. «Φαινόταν τραχύς. το έκανα. Αυτό του είπα. Είπα, «Ναι, χρειάζεσαι κούρεμα. Γι’ αυτό μου έκανες φάουλ.

6. Το να χάσεις ένα παιχνίδι που έκοψε ένα μεγάλο σερί νικών δεν είναι μεγάλη υπόθεση. Κάθε νικηφόρο σερί έχει ένα τέλος και οι Σέλτικς έχουν δείξει πόσο θανατηφόροι μπορούν να είναι στην επίθεση σε 17 παιχνίδια με πολλά περιθώρια βελτίωσης στο αμυντικό άκρο.

Αν υπάρχει κάποια ανησυχία, οι Σέλτικς έχουν ήδη χάσει τέσσερα παιχνίδια και οι τέσσερις έχουν έρθει απέναντι σε δύο ομάδες που θα μπορούσαν να είναι πιθανοί αντίπαλοι στα πλέι οφ της Ανατολικής Περιφέρειας: τους Μπουλς και τους Καβαλίερς.

Όμως, δεδομένου του τρόπου με τον οποίο ξεκίνησαν οι Σέλτικς αυτή τη σεζόν — και δεδομένης της επικείμενης επιστροφής του Ρόμπερτ Ουίλιαμς για να καλύψει ορισμένα από τα αμυντικά προβλήματα — τυχόν ανησυχίες για τους Σέλτικς μετά τον αγώνα της Δευτέρας είναι πρόωρες. Το πώς απάντησαν στην ήττα της Τετάρτης θα μπορούσε να είναι ενδεικτικό, ειδικά λαμβάνοντας υπόψη τον αντίπαλό τους: Οι Σέλτικς επιστρέφουν στη Βοστώνη την Τετάρτη για να αντιμετωπίσουν τον Λούκα Ντόντσιτς και τους Μάβερικς στις 7 μ.μ.