Cowboys vs Vikings – Ανακεφαλαίωση παιχνιδιού – 20 Νοεμβρίου 2022

ΜΙΝΕΑΠΟΛΙΣ — Οι κάουμποϋ του Ντάλας είχαν μερικές σκληρές συζητήσεις μεταξύ τους από την κατάρρευση της περασμένης εβδομάδας στο Γκριν Μπέι.

Έβγαλαν όλη αυτή την απογοήτευση και μετά μερικοί από τους Minnesota Vikings, οι οποίοι μπορεί να χρειαστούν μια έντονη συζήτηση αφού το σερί επτά νικών τους σταμάτησε.

Ο Tony Pollard είχε δύο τάτ-νταουν με κορυφαία καριέρα 189 γιάρδες μακριά από τη μάχη και οι Cowboys απέλυσαν τον Kirk Cousins ​​το ρεκόρ καριέρας επτά φορές την Κυριακή σε μια νίκη με 40-3 επί των Vikings.

«Βρήκαμε τη φόρμουλα μας, απλά τρέχοντας την μπάλα, σφυροκοπώντας την άμυνα, κυριαρχώντας σε όλες τις φάσεις του παιχνιδιού», είπε ο Pollard.

Ο Dak Prescott ήταν άψογος στον στρατηγό, ο Ezekiel Elliott όρμησε για δύο σκορ στην επιστροφή του από τραυματισμό και ο Brett Maher πέτυχε τέσσερα γκολ στο γήπεδο – συμπεριλαμβανομένου ενός 60άρι για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Cowboys (7-3) σκόραραν στις πρώτες επτά κατοχές τους και η άμυνα ήταν εξίσου καλή.

Ο Micah Parsons και ο Dorrance Armstrong είχαν ο καθένας από δύο απολύσεις στην πέμπτη μεγαλύτερη ήττα για τους Vikings – και τη μεγαλύτερη νίκη δρόμου στην ιστορία των Cowboys.

«Αυτό το πρωτάθλημα έχει τον τρόπο να ταπεινώνει οποιαδήποτε ποδοσφαιρική ομάδα ανά πάσα στιγμή, αν δεν παίζεις καλό ποδόσφαιρο», είπε ο προπονητής των Vikings, Kevin O’Connell.

Οι Vikings (8-2) είναι οι βασιλιάδες της επιστροφής σε μια σεζόν NFL με το μικρότερο μέσο περιθώριο νίκης τα τελευταία 90 χρόνια, όχι πιο αξιοσημείωτο από την περασμένη εβδομάδα στο Μπάφαλο, όταν μετέτρεψαν το έλλειμμα 17 πόντων στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου σε ένα νίκη στην παράταση.

Ο Πάρσονς υποσχέθηκε στον Πρέσκοτ και στην επίθεση αυτή την εβδομάδα ότι οι Καουμπόη δεν θα έκαναν ξανά προβάδισμα 14 πόντων στο τέταρτο τρίμηνο, όπως έκαναν την περασμένη εβδομάδα για πρώτη φορά στην ιστορία του franchise όταν έπεσαν στην παράταση στους Packers.

«Χαιρετίζω την εποικοδομητική κριτική», είπε ο Πάρσονς, «και όταν καταλαβαίνεις ότι είναι εντάξει και ανταποδίδεις σε αυτό, αποδεικνύεται πολύ καλά».

Εκτέλεσαν το σχεδόν τέλειο σχέδιο παιχνιδιού από τον συντονιστή επίθεσης Kellen Moore και τον αμυντικό συντονιστή Dan Quinn με εκπληκτική ευκολία.

Αφού πέρασαν για 200 γιάρδες σε αγώνες back-to-back για πρώτη φορά από την εναρκτήρια σεζόν τους το 1960, οι Cowboys ανέτρεψαν τα δεδομένα κερδίζοντας 108 γιάρδες στο έδαφος στο πρώτο ημίχρονο. Επτά από τις οκτώ μετατροπές τρίτης πτώσης προήλθαν μέσω βιασύνης.

Το στιγμιότυπο του απογεύματος ήρθε λίγο μετά το ημίχρονο, όταν οι Cowboys αντιμετώπισαν το τρίτο και το 14. Χωρίς να βιαστούμε να ρίξει, ο Prescott βρήκε τον Pollard σε ένα αταίριαστο αγώνα με τον lineback Jordan Hicks και έστειλε μια πάσα κοντά στο πλάι για ένα 68 – σκορ αυλής, που έδωσε προβάδισμα στο Ντάλας με 30-3.

«Αυτό το touchdown ήταν όλο ο Κέλεν», είπε ο Πρέσκοτ, επαινώντας τον παίκτη που έκανε την κλήση.

Οι Βίκινγκς ήταν τόσο ακατάλληλοι που είχαν έξι πέναλτι για 54 γιάρδες μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κάζινς τερμάτισε 12 προς 23 για 105 γιάρδες και ένα χαμένο μπάχαλο, το οποίο ο Πάρσονς ανάγκασε με ένα τυφλό σάκο την πρώτη φορά που οι Βίκινγκς προσπάθησαν να περάσουν. Ο Τζάστιν Τζέφερσον, ο οποίος είχε κορυφαίο σταδιοδρομία 193 γιάρδες έναντι των Bills, είχε 33 γιάρδες σε τρία αλιεύματα.

«Έχουμε πολλή δουλειά να κάνουμε σε σύντομο χρονικό διάστημα», είπε ο Χικς.

Ο Pollard, το πιο επικίνδυνο όπλο των Cowboys στην επίθεση όλη τη σεζόν, με τους Prescott και Elliott να χάνουν χρόνο με τραυματισμούς και τον CD Lamb να εξακολουθεί να βρίσκει τον δρόμο του ως ο Νο. 1 δέκτης, τερμάτισε με έξι πιάτα για 109 γιάρδες και 15 φέροντες για 80 γιάρδες.

«Μπορεί να κάνει πολλά διαφορετικά πράγματα για να βοηθήσει αυτή την επίθεση και αυτήν την ομάδα, και απλά συνεχίζει να το δείχνει», είπε ο Πρέσκοτ.

ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΚΟΝΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Οι Vikings είχαν τη μεγαλύτερη ήττα τους από τις 14 Νοεμβρίου 2011, όταν έχασαν με 45-7 στο Green Bay. Οι Καουμπόη σημείωσαν τη μεγαλύτερη νίκη τους από τότε που κέρδισαν τον Μπάφαλο με 44-7 στις 13 Νοεμβρίου 2011.

Αν και η Μινεσότα εξακολουθεί να έχει το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στο NFC, όλες οι νίκες της εκτός από μία έχουν σημειωθεί σε παιχνίδια ενός σκορ και οι δύο ήττες της έχουν συνδυαστεί με 54 βαθμούς. Συνολικά, η Μινεσότα επικράτησε με 231-229.

ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΛΩΤΩ

Ο Maher έχει τέσσερα γκολ 60+ γιάρδων στην καριέρα του, τα περισσότερα στην ιστορία του NFL. Έκανε ακόμη και τα 60 γιάρδες δύο φορές μετά από μια καθυστερημένη στάση για αναθεώρηση αναίρεσε το πρώτο στιγμιότυπο που τράβηξε πριν οι Κάουμποϋ ακούσουν το σφύριγμα. Τρεις από τις κατασκευές του Maher ήταν από πάνω από 50 γιάρδες, δίνοντάς του ένα ρεκόρ ομάδας μίας σεζόν με επτά.

ΕΚΘΕΣΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Καουμπόηδες: Ο LB Anthony Barr (μίσχος) ήταν ανενεργός απέναντι στην πρώην ομάδα του. Έπαιξε οκτώ σεζόν για τους Βίκινγκς. Ο DT Quinton Bohanna (ασθένεια) επίσης γρατσουνίστηκε. … CB Kelvin Joseph (ασθένεια) δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο.

Vikings: Ο LT Christian Darrisaw έφυγε νωρίς για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με διάσειση. … CB Andrew Booth Jr. έκανε το πρώτο ξεκίνημα της καριέρας του για τον νεοσύλλεκτο Akyleb Evans (διάσειση). Ο DT Dalvin Tomlinson (μοσχάρι) έχασε το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι του.

ΕΠΟΜΕΝΟ

Cowboys: Φιλοξενήστε τους New York Giants την Πέμπτη. Οι Cowboys νίκησαν τους Giants με 23-16 στις 26 Σεπτεμβρίου. Το Ντάλας έχει χάσει τρία συνεχόμενα παιχνίδια για την Ημέρα των Ευχαριστιών.

Vikings: Φιλοξενεί τους New England Patriots το βράδυ της Πέμπτης, τον πρώτο εντός έδρας αγώνα για την Ημέρα των Ευχαριστιών στην ιστορία του franchise. Έπαιξαν για τελευταία φορά σε διακοπές το 2017, μια νίκη με 30-23 εναντίον του Ντιτρόιτ.