WorldSBK

Ο πρώτος αγώνας στην Αυστραλία για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike MOTUL FIM σε σχεδόν τρία χρόνια ήταν ένας στιγμιαίος κλασικός αγώνας από βρεγμένο σε στεγνό από σημαία σε σημαία στην πίστα Grand Prix του Phillip Island για τον Αυστραλιανό Γύρο της Ζυθοποιίας Grand Ridge. Ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) κέρδισε αφού ήταν ένας από τους πρώτους πρωτοπόρους στα πιτ, καθώς οι συνθήκες πίστας βελτιώθηκαν κατά τη διάρκεια του αγώνα των 22 γύρων. Η νίκη του Ρέα στον αγώνα τερμάτισε τη νικηφόρα ξηρασία που είχε αρχίσει από τον γύρο του Εστορίλ τον Μάιο.

ΤΑΚΤΙΚΟ ΜΑΣΤΕΡΚΛΑΣ: από υγρό σε στεγνό…

Ο Ρέα ήταν ένας από τους πρώτους πρωτοπόρους στα πιτ όταν άλλαξε από τα ελαστικά για βρεγμένο σε σλικ στον 10ο γύρο, μαζί με τον Τοπράκ Ραζγκατλίογλου (Pata Yamaha με Brixx WorldSBK) και έφτασε στην τέταρτη θέση γενικής, αλλά στο grid ήταν πρώτος με το αναβάτες μπροστά δεν μπαίνουν στην πυγμαχία. Το πέρασμα που κέρδισε τον αγώνα ήρθε στον 15ο γύρο όταν πέρασε τον Kyle Smith (TPR Team Pedercini Racing) γύρω από το εξωτερικό της στροφής 4. Ο Smith επέλεξε να μην μπει σε pit κατά τη διάρκεια του αγώνα καθώς κινδύνευε να έχει βρεγμένα ελαστικά.

Ήταν μια ηγετική ομάδα τεσσάρων αναβατών σε βρεγμένες συνθήκες με τους Rea, Razgatlioglu, αναβάτη Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) και Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Ο Lowes ήταν πρώτος όταν οι πρώτοι αναβάτες έβαλαν σε pit, αλλά επέλεξε να είναι ο τελευταίος του πρώτου γκρουπ στο pit, αφήνοντάς τον στην τέταρτη θέση, πριν περάσει τον Bautista στα τελευταία στάδια για να πάρει τρίτο, πίσω από τον Razgatlioglu. του οποίου το pit stop στον ίδιο γύρο με τον Rea τον έφερε στη δεύτερη θέση. Ο Bautista έβαλε pit στον 11ο γύρο των 22, μόλις έναν γύρο αργότερα από τον Rea και τον Razgatlioglu, ενώ ο Lowes στο 12ο γύρο.

Η νίκη του Rea του έδωσε την πρώτη του νίκη σε 181 ημέρες και 24 αγώνες και επίσης τον οδήγησε σε 118 νίκες WorldSBK. διπλασιάζει το σημάδι του Carl Fogerty για το δεύτερο στη λίστα όλων των εποχών. Έγινε επίσης ο πρώτος ανταγωνιστής που είχε μια νικηφόρα καριέρα που εκτείνεται σε περισσότερα από 13 χρόνια. Ο Ραζγκατλίογλου διεκδίκησε τα 81 τουΑγ βάθρο και 28ου από την εκστρατεία του το 2022, ενώ ο Lowes πήρε τα 32 τουν.δ βάθρο με τρίτη θέση παρά την απώλεια χρόνου στα pit stop.

ΚΙΝΗΣΗ ΠΑΝΩ, ΠΤΩΣΗ ΚΑΤΩ: μικτή κατάσταση στην πρώτη εξάδα

Η τέταρτη θέση πήγε στον Andrea Locatelli (Pata Yamaha με Brixx WorldSBK) αφού είχε ένα ακόμη δυνατό αποτέλεσμα, με τον Ιταλό να προσπερνά τον Bautista στα τελευταία στάδια ακριβώς πίσω από τον Lowes. Η κίνηση του Lowes στον Bautista ήρθε στον 17ο γύρο όταν πέρασε γύρω από τη στροφή 9 για να περάσει στα σημεία του βάθρου. Ωστόσο, τα αποτελέσματα του αγώνα σημαίνουν ότι η Ducati έχει εξασφαλίσει το πρωτάθλημα κατασκευαστών το 2022, τους 18ου ώρα για αυτούς στο WorldSBK. Ο κορυφαίος ανεξάρτητος αναβάτης για τον αγώνα 1 πήγε στον Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) στην έκτη θέση καθώς έβαλε pit στον ίδιο γύρο με τον Bautista.

ΣΤΗΝ ΔΕΚΑ: δραματική κούρσα

Ο Axel Bassani (Motocorsa Racing) μόλις έχασε τις κορυφαίες ανεξάρτητες διακρίσεις κατά 1.406 δευτερόλεπτα από τον Gerloff καθώς κατέλαβε την έβδομη θέση, τερματίζοντας μπροστά από τον Xavi Vierge (Team HRC) στην όγδοη, ο οποίος ήταν 5,5 δευτερόλεπτα πίσω από τον Bassani. Παρά το γεγονός ότι τερμάτισε πίσω από τον Gerloff, η έβδομη θέση του Bassani εξασφάλισε ότι η Motocorsa Racing πήρε τον τίτλο των κορυφαίων ανεξάρτητων ομάδων για το 2022. Ο Loris Baz (Bonovo Action BMW) ήταν ο κορυφαίος αναβάτης της BMW στην ένατη θέση και διασφάλισε ότι και οι πέντε κατασκευαστές ήταν στην πρώτη δεκάδα ενώ βρισκόταν στον αναβάτη Tetsuta Nagashima ( Team HRC) τερμάτισε στην πρώτη δεκάδα στον πρώτο του αγώνα WorldSBK, αντικαθιστώντας τον τραυματισμένο Iker Lecuona.

Ο ΤΖΟΧΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: ανακατεύοντάς το σε θέσεις πληρωμής πόντων

Ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati) πήρε την 11η θέσηου θέση και τα αποτελέσματά του βοήθησαν την ομάδα Aruba.it Racing – Ducati να εξασφαλίσει το ομαδικό πρωτάθλημα για πρώτη φορά από το 2020, τερματίζοντας μπροστά από τον Smith. Παρόλο που ο Smith προηγήθηκε στο τέλος του γύρου 14 αφού επέλεξε να μείνει με τα βρεγμένα ελαστικά του σε μια μόνιμα στεγνή πίστα, γρήγορα έπεσε πίσω από την παραγγελία αλλά πήρε 12ου θέση για τους πρώτους του βαθμούς στο WorldSBK καθώς και την ομάδα με τους περισσότερους πόντους της σεζόν. Κράτησε μια καθυστερημένη επίθεση από τον Javi Fores (BARNI Spark Racing Team) στην 13ηου, με τους Lucas Machias (Kawasaki Puccetti Racing) και Hafiz Sjahrin (MIE Racing Honda Team) να ολοκληρώνουν τις θέσεις που πληρώνουν πόντους. Ο Syahrin ήταν ένας από τους πρώτους αναβάτες που πέρασαν στα slicks όταν έκανε pit στον 6ο γύρο.

Ο Scott Redding (BMW Motorrad WorldSBK Team) ήταν ένας από τους τελευταίους οδηγούς που μπήκαν στο pit και τερμάτισε 16οςου θέση; λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πίσω από τον Syahrin παρά το κενό καθώς έριξαν pit. Ο Leandro Mercado (MIE Racing Honda Team) ήταν 17 ετώνου με τον Eugene Laverty (Bonovo Action BMW) στην 18ηου και Oliver Koenig (Orelac Racing VerdNatura) στο 19ου; Ο Koenig αγωνιζόταν για τις θέσεις στο βάθρο, μαζί με τους Reading και Smith, όταν έβαλε pit στο τέλος του 13ου γύρου. Ο Philipp Yotl (Team Goeleven), ο μόνος αναβάτης που ξεκίνησε με ένα πίσω ενδιάμεσο ελαστικό, πέρασε από το χαλίκι στον πρώτο γύρο . Επέστρεψε τη μηχανή του στον αγώνα, αλλά επέστρεψε στον αγώνα έναν γύρο αργότερα και τερμάτισε 20οςου θέση.

HOME: για να σκοράρει από τον αγώνα 1

Ο Ιάπωνας αναβάτης Kohta Nozane (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) έφερε το ποδήλατό του στα pits στον πρώτο γύρο του αγώνα για να αποσυρθεί. Ο Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) αποσύρθηκε στον 21ο από τους 22 γύρους μετά τη δεύτερη συντριβή του στον αγώνα. Το πρώτο του τρακάρισμα ήρθε στη στροφή 10 στον 7ο γύρο και το δεύτερο του στη στροφή 4 στον προτελευταίο γύρο, αναγκάζοντάς τον να φύγει από τον αγώνα.

Οι έξι πρώτοι μετά τον αγώνα WorldSBK 1, τα πλήρη αποτελέσματα εδώ:

1 Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK)

2. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha με Brixx WorldSBK) +6.247 δ.

3. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) +15,435 δευτ.

4. Andrea Locatelli (Pata Yamaha με Brixx WorldSBK) +19,369 δ.

5. Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) +19,369 δ.

6. Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) +36.235s

Ταχύτερος γύρος: Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) – 1’31.847s

Μη χάσετε καμία από τη δράση της Κυριακής στο Phillip Island από τις 10:30 τοπική ώρα (GMT+11) με το WorldSBK VideoPass!